Atklāj izstādi “Digitālais-elektroniskais: ieskats LNB e-bibliotēkā”

2009. gada 16.aprīlī plkst.16 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) izstāžu zālē, Krišjāņa Barona ielā 14, atklāja izstādi “Digitālais-elektroniskais: ieskats LNB e-bibliotēkā”, informēja LNB Krājuma un pakalpojumu attīstības un mārketinga nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste Signe Valtiņa.

Izstādes centrālais akcents ir Latvijas nacionālā digitālā bibliotēka “Letonica”, kā arī Latvijā izdotās publikācijas un ieraksti uz elektroniskajiem informācijas nesējiem. Izstādes apmeklētājiem būs iespēja klātienē gan apskatīt, gan izmēģināt LNB digitālos resursus līdz 12.maijam.

Izstādē varēs iepazīties un gūt plašāku informāciju par to LNB krājuma daļu, kas ir digitālā vai elektroniskā formā, tostarp Latvijas nacionālo digitālo bibliotēku “Letonica”, tiešsaistes datubāzēm, e-grāmatām, kā arī nelielu daļu no audiovizuālo materiālu krājuma uz CD, CD-R, DVD nesējiem, kas Latvijā izdoti pēdējo gadu laikā. Izstādē būs pieejamas arī audiogrāmatas, multimediji, mūzikas ieraksti, dokumentālās filmas, nozaru literatūra, dažādi mācību materiāli. Pieejamas arī vairākas izglītojošas datorspēles.

Digitālās publikācijas LNB ienākušas reizē ar jaunajām informācijas tehnoloģijām un internetu. Pirmais latviešu mūzikas ieraksts CD formā – “Latviešu kora mūzikas izlase” – LNB krājumā saņemts 1993.gadā. Savukārt pirmais Latvijas multimediju CD-R “Latvijas vēsture: “Tildes” datorenciklopēdija” izdots 1998.gadā.

Tiešsaistes datubāzes LNB abonē jau kopš 2000.gada. Taču LNB e-grāmatu kolekcija ir salīdzinoši jauna – to sākts veidot 2008.gadā. Līdzīgi kā nacionālās bibliotēkas visā pasaulē LNB kopš 2006.gada sadarbībā ar citām bibliotēkām, muzejiem un arhīviem veido nacionālo digitālo bibliotēku “Letonica”, kurā jau ir digitalizēts vairāk nekā viens miljons lappušu: laikraksti, attēli, kartes, grāmatas un notis. Īpaši šai izstādei sagatavota prezentācija iepazīstinās ar digitālās bibliotēkas interesantākajām kolekcijām.

Izstāde “Digitālais-elektroniskais: ieskats LNB e-bibliotēkā” piedāvās ne tikai iespēju vienuviet iepazīties ar ļoti dažādām digitālām publikācijām, bet varētu rosināt arī uz pārdomām par jaunajām informācijas tehnoloģijām, grāmatas lomu mūsdienās, informācijas izmantošanas un lasīšanas tradīciju maiņu, kā arī digitālo izdevumu ilgtspējīgu pieejamību, atzīmēja Valtiņa. (Avots:Leta)